Przejdź do treści
16.12.2020

Park Rzeczny Wilga - sukces mieszkańców osiedla Cegielniana

Park Rzeczny Wilga - sukces mieszkańców osiedla Cegielniana

W poprzednich numerach prezentowaliśmy kolejne działania związane z przygotowaniem inwestycji Parku Rzecznego Wilgi. Nareszcie możemy triumfalnie poinformować, że oto wykonawca przejął teren parku i rozpoczął pierwsze prace. Zostały już wykonane pierwsze nasadzenia! Należy przy tym przypomnieć jak długa jest historia walki o utworzenie parku i jak wiele było przeciwności losu.
Historycznie teren ten należał niegdyś do rodziny Grójeckich i zgodnie z wolą ostatniej właścicielki był przeznaczony właśnie pod tereny rekreacyjne. Wywłaszczone ziemie po latach zostały odzyskane przez spadkobierców, którzy odsprzedali je potencjalnym inwestorom. To spowodowało, że teren wokół Wilgi był we władaniu deweloperów, a ponieważ nie posiadał on miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, uzyskiwanie warunków zabudowy nie było dużym wyzwaniem dla inwestorów. Dlatego też powstał plan budowy ogromnego osiedla z wieżowcami i zabudową szeregową na około 2500 osób.
Te niewiarygodne wręcz plany inwestycyjne spotkały się ze sprzeciwem mieszkańców. Pierwsze kroki mające służyć ocaleniu zieleni przed zabudową stawiała długoletnia mieszkanka ulicy Borsuczej, Pani Zofia Kalinowska, przyszła Prezes Stowarzyszenia „Park Rzeczny Wilga”, które powstało w 2007 roku by skuteczniej i aktywniej przeciwstawiać się deweloperskim zakusom zabudowy cennego ekologicznie obszaru. Inicjatywa utworzenia parku została poparta złożeniem ponad 3000 podpisów.
Trzonem obywatelskiej akcji proekologicznej były mieszkanki z ulicy Borsuczej – Pani Zofia Kalinowska, Pani Urszula Wędzony oraz radna Dzielnicy IX Pani Maria Słobodzian. W swej determinacji
w walce o park były pionierkami w skali miasta, a może nawet i kraju. Pod egidą stowarzyszenia uczestniczyły w 18 rozprawach sądowych i 35 spraw przed Samorządowym Kolegium Odwoławczym, brały czynny udział w 113 spotkaniach na oficjalnym szczeblu urzędowym w latach 2006-2020. Ta niewiarygodna wręcz walka o powstanie parku wymagała dużej determinacji ze strony członków stowarzyszenia.
W okresie najbardziej intensywnych działań Pani Urszula zadecydowała o przejściu na półroczny urlop bezpłatny, aby mieć możliwość w godzinach dopołudniowych czynnego uczestniczenia w spotkaniach i debatach służących uratowaniu terenu przed zabudową kubaturową. O słuszności w walce stowarzyszenia o ten zielony teren jako korytarz przewietrzania miasta utwierdzały ich opracowania Towarzystwa Urbanistów Polskich.
Początkowo nie dawano szans na powodzenie tej obywatelskiej akcji. Z inicjatywy ówczesnego przewodniczącego Rady Dzielnicy IX, Adama Migdała odbyły się trzy spotkania z Prezydentem Jackiem Majchrowskim. Upór, determinacja i ogrom społecznie wykonanej pracy w 2011 roku doprowadziły do przełomowego porozumienia do zamiany gruntów. W zamian miasto przekazało teren położony na Ruczaju. Od tego momentu droga do utworzenia parku trwała jeszcze prawie 10 lat.
Stowarzyszenie za swą niestrudzoną działalność w 2016 roku zostało uhonorowane przez Prezydenta Miasta odznaką Honoris Gratia. Swój wkład w stworzenie parku miała również Rada Dzielnicy IX, która na przestrzeni kilku kolejnych kadencji sukcesywnie wspierała działania stowarzyszenia. Nie sposób pominąć osoby byłego przewodniczącego Pana Adama Migdała, aktywnie wspierającego pierwsze działania stowarzyszenia.
W obecnej kadencji Rady Dzielnicy IX z inicjatywy radnej Marioli Hurko, przewodniczący Rady Dzielnicy IX Bogusław Gołas zorganizował dwa spotkania z Prezydentem Jerzym Muzykiem oraz spotkanie w Zarządzie Zieleni Miejskiej, które doprowadziły do uzyskania pozwolenia na budowę oraz pozyskania finansowania w dwóch etapach Parku Rzecznego Wilga. Następnie wyłoniono wykonawcę zadania podpisując z nim umowę 6 listopada 2020 roku, a 10 dni później przekazano teren pod budowę. W tym miejscu należą się podziękowania radnej Marioli Hurko, która cały ten proces inwestycyjny monitorowała będąc w stałym kontakcie z dyrektorem ZZM.
Ocalony został przed zabudową naturalny korytarz ekologiczny, korytarz przewietrzania miasta, obszar na którym gniazduje 30 gatunków ptaków, a 50 gatunków przylatuje sezonowo. Uratowane zostały „zielone płuca” osiedla Cegielniana, które będą służyć mieszkańcom w rekreacji, spacerach i odpoczynku.

Wracaj

Najbliższe posiedzenie Rady Dzielnicy IX

10 lipca (środa),
godz. 17:00

 

Inicjatywy obywatelskie